Olyan jó lenne azt mondani, hogy teljesen ki tudjuk zárni a stresszt az életünkből, ám ez valójában nem egy könnyű küldetés.
A stressz mindannyiunk életének része, és sokszor észre sem vesszük, hogy mennyire megterhel minket. Ebben a blogban néhány – továbbgondolásra való – szempontot hozok, hogy felismerhesd a stressz jeleit, és legyen pár eszközöd ahhoz, hogy megszelidítsd.
Miből ismered fel, hogy stresszes az életed?
A stressz tünetei sokfélék lehetnek, és nem mindig fizikaiak. Íme, néhány gyakori jel:
Fizikai tünetek: fejfájás, izomfeszülés, gyomorpanaszok
Mentális jelek: koncentrációs nehézségek, fáradtság, hangulatingadozások
Lelki tünetek: szorongás, ingerültség, depresszió
Viselkedési változások: alvásproblémák, étvágyváltozások, társasági visszahúzódás
Ha ezek közül többet is tapasztalsz, lehet, hogy a stressz már a mindennapjaid részévé vált.
A stressz fázisai
Azt gondolhatnánk, hogy a stressz kétirányú kapcsoló, vagy van, vagy nincs. Ennél azért sokkal árnyaltabb a kép. A stressz három fázisát tudjuk jól elkülöníteni.
- Alarm fázis: A stresszre adott első reakció, amikor a test „küzdj vagy fuss” állapotba kerül.
- Rezisztencia fázis: A test megpróbál alkalmazkodni a stresszhez, ám ha az tartósan fennáll, a test elfárad, különféle tünetekkel küldi a vészjeleket.
- Kimerülés fázis: Ha a stressz huzamosabb ideig fennáll, a test és lélek kimerül, legyengül, ami komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.
Miért veszélyes a szőnyeg alá söpörni a stressz témát?
Mivel sokunknak időből van legkevesebb, már hallom is, ahogy azt mondod: nekem nincs időm foglalkozni a stresszel. Az életem eddig is működött, ezután is fog valahogy. Igen, egész pontosan: valahogy… ami egyre távolabb lesz az egészségestől.
Hozok bizonyítékokat, és egy apró statisztikát, miért éri meg komolyan venni a stressz hatását az életünkre.
A krónikus stressz növelheti a szívbetegségek, a depresszió és a szorongásos zavarok kockázatát. Egy 2022-es kutatás szerint a felnőttek körülbelül 77%-a tapasztal rendszeres stresszt, míg a krónikus stresszben szenvedők aránya 33%!
A figyelmen kívül hagyott stressz hosszú távon nemcsak mentális, hanem fizikai egészségi problémákat is okozhat, például immunrendszeri gyengülést, vagy hormonális zavarokat.
Hosszan lehetne sorolni a negatív hatásokat, de legyen elég most ennyi. Jól felfogott érdekünk, hogy jobban megismerjük, hogyan működünk, mire vagyunk érzékenyek, hol vannak a határaink.
Stressz vagy kiégés? A határvonal keresése
Honnan tudhatod, hogy stressz vagy kiégés veszély van az életedben? A két fogalom szorosan összefonódik, mivel a tartós stressz a kiégés egyik fő kiváltója. Amikor a stressz folyamatosan jelen van az életünkben, és nem találunk hatékony megküzdési stratégiákat, a fáradtság, a motivációvesztés és az érzelmi kimerülés érzése fokozatosan eluralkodhat rajtunk. A kiégés jelei közé tartozik a deperszonalizáció, azaz az emberekkel való érzelmi kapcsolat elvesztése, valamint a munka iránti érdeklődés csökkenése. Ezért fontos, hogy a stressz kezelésére időben odafigyeljünk, ezzel elkerüljük a kiégés veszélyét, és megőrizzük a mentális egészségünket.
Megoldási javaslatok a stressz kezelésére
Ha már követsz egy ideje, tudod, hogy nem az ijesztgetés a célom. Én a tudatosan élés és gondolkodás híve vagyok, aki a megelőzésre helyezi a hangsúlyt. Biztatlak, légy figyelmes arra, ami veled, benned történik. Észleld a jeleket, és tegyél időben lépéseket, ha szükséges!
Amikor úgy érzed, hogy a stressz már túlságosan jelen van az életedben, válassz az alábbi lehetőségek közül egyet vagy többet, és építsd be a mindennapjaidba!
Meditáció és légzőgyakorlatok
Napi pár perc meditáció csökkentheti a stresszt és javíthatja a hangulatodat.
Rendszeres mozgás
Például séta vagy spot, ezek kiválóan csökkentik a stresszhormonok szintjét.
Társas kapcsolatok
Beszélj a kihívásaidról barátaiddal vagy családoddal. Az őszinte beszélgetések segítenek a feszültség levezetésében.
Időmenedzsment
Igyekezz hatékonyabban megtervezni az idődet, hogy elkerüld a túlterheltséget.
Szakmai segítség
Ha a stressz állandó társaddá válik, érdemes szakemberhez fordulni, hogy személyre szabottan rendezhesd a soraidat.
Összefoglalásként
A stressz része az életünknek, hiszen a változás, az újdonság is egyfajta stresszként jelenik meg előttünk, ami érdekes, izgalmas fejleményeket is hozhat. Ezért nem kiírtani, hanem felismerni szükséges, éppen melyikről van szó: az ártalmasról vagy az izgalmasról.
Ha a cselekvésben megállító, negatív fajtáról van szó, akkor fontos, hogy észleljük és kezeljük azt, mielőtt súlyosabb problémákhoz vezetne. Ha bármelyik fent említett tünetet tapasztalod, ne habozz cselekedni! Kezdj el ma foglalkozni a stresszkezeléssel, és élj egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életet!
Egyedül nem mindig megy
Van, amikor nem elegendő a saját praktika, a helyzet nem változik, és frusztált, békétlen napok ismétlődnek. Ilyenkor mindenképp érdemes segítséget kérni!
A saját utadon járás külső és belső erőt igényel.
Ha szeretnél tisztán látni, és tovább lépni, írj egy válaszlevelet, és egyeztessünk egy 20 perces díjmentes konzultációt, amikor megbeszélhetjük a lehetőségeket!
Hiszen nem vagy egyedül…
Szeretettel,
Marianna