Úgy élünk, mintha a kényelem és a luxus lenne a legjobb, amit elérhetünk, ugyanakkor ahhoz, hogy valóban boldogok legyünk, csak arra van szükségünk, hogy valamiért lelkesedhessünk. (Charles Kingsley)
Számos kutatás kereste arra a választ, mitől képesek egyesek a saját területükön tartósan kiemelkedő teljesítményre. A kutatások eredménye megdöbbentően magától értetődő.
Minél inkább sikerül a „legjobb önmagadat” adni a munkában (önazonosság), annál sikeresebb és elégedettebb leszel. Ehhez az szükséges, hogy erős legyen az önismereted, és minél inkább azt tedd, amiben erős, motivált és magabiztos vagy – és ez így legyen a mindennapokban és hosszabb távú terveidben egyaránt.
Tedd fel magadnak ezeket a kérdéseket.
Milyen volt az utóbbi időben:
- a hangulatod
- az energiaszinted
- az elkötelezettséged.
Kevés lesz a lelkesedésed a munkádért, feladataidért, ha a munkahelyi légkör feszült, ha a körülmények passzívvá – kiváróvá – tesznek, vagy ha éppen nem tudsz tiszta szívvel munkáltatód érdekében cselekedni.
A tartósan sikeres szervezeti teljesítmény biztosításának egyik feltétele az, hogy a munkatársak minél inkább pozitív, nyugodt hangulatban, magas energiaszinten (pro-aktivitás) és a szervezeti célok és működés iránt elkötelezetten végezzék a munkájukat.
Mit tehet egy vezető annak érdekében, hogy az említett három tényező skáláján minél magasabban szinten helyezkedjenek el beosztottjai. A recept szervezetenként és egységenként eltérő lehet. Őszinte, kreatív, odafigyelő légkörnek, az együttműködés milyenségének és a célok vonzerejének, valamint a siker elismerésének mindenképpen szerepe lesz.
A sokszor rövidtávon optimalizáló HR szervezet nehezen tud mit kezdeni azzal, hogy tartós és erős motiváció belülről fakad, és leginkább az egyén személyes víziójához / hivatástudatához kapcsolódik. A mindannyiunkban fel-felbukkanó „Mi fontos számomra, mi mozgat, energizál a mindennapjaimban?”, „Merre tartok?”, „Hova szeretnék eljutni?” „Belső céljaim alapján tudok-e azonosulni a szereppel?” kérdésekhez. Akinek nincs magával kapcsolatban valamilyen víziója, az igazán motivált sem tud lenni.
Ezeket a kérdéseket azonban nem szeretjük feszegetni. Túlságosan felkavaró, mély szembenézést igényelhetnek. Sokakkal találkozunk ugyanis, akik mintha elvesztették vagy esetleg eltemették volna kapcsolatukat létük mélyebb jelentésével, vagy – ahogy Babits írta „A második ének” című versében – a lelkükben lévő dallal.
Pedig a motiváció erről szól. Hogyan támogatja egy adott munkakör, feladat azt, amit és ahogyan teszek életem tágabb jelentőségének kiteljesítéséért.
Mindezekből a gondolatokból két lényegi következtetés adódik:
- Nem lehetséges kívülről motiválni, de sokat lehet tenni azért, hogy valaki jól érezze magát, energikus és elkötelezett legyen.
- Segíteni lehet az önazonosság erősítését, azaz a belső motivációval történő összekapcsolódást, a személyes mozgatórugók felismerését és az ebből fakadó lépéseket.
A fenti két pontból következik, hogy te is tehetsz saját munkabeli jól-létedért. Például azt, hogy megtalálod, te miben vagy jó, mi motivál téged, mi az, amit szívvel-lélekkel végzel.
2017.02.25-26. Megtalálom a hivatásom woekshop
A te valódi munkabeli örömeidért.
Szeretettel,
Marianna
Az írás Bognár Nándor és Martin Hajdu György gondolatainak felhasználásával készült.